Porady

Jak zrobić wielkie bańki

Tak jak obiecaliśmy na wczorajszych warsztatach przesyłamy Wam przepis jak zrobić wielkie bańki, które działają terapeutycznie na nasze zabiegane życie i sprawiają ogromną frajdę małym i dużym.

Potrzebne wam będzie:
1,5 łyżeczki gumy guar (dostępna w ekologicznym sklepie)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
50 ml denaturatu lub innego alkoholu (na whisky też wychodzą )
400 ml płynu do naczyń fary
5 litrów wody destylowanej (zwykła też może być)
dzbanek z miarką
miska lub garnek do koncentratu
miska lub wiaderko do płynu

Receptura koncentratu:
Na początek trzeba zmieszać gumę guar z alkoholem, mieszać do rozpuszczenia i przelać do kubeczka lub szklanki. Później odmierzyć ok. 100ml wody i dodać proszek do pieczenia. UWAGA: proszek do pieczenia wsypujemy powoli ponieważ zachodzi reakcja i proszek się burzy więc należy to robić raczej powoli. Następnie odmierzamy w dzbanku z miarką 200 ml płynu do naczyń i mieszamy z 800 ml bardzo powoli aby nie zrobiła się piana. Całość wlewamy do miski i mieszamy z mieszaninami czyli gumą guar i wodą z proszkiem. Całość mieszamy. I tak o to powstał koncentrat na bańki.

Receptura płynu:
Odmierzamy ok 200 ml płynu do naczyń i ok 4 litrów wody wszystko razem mieszamy w wielkiej misce lub wiaderku, dodajemy wcześniej zrobiony koncentrat i gotowe.

Życzymy miłego relaksu i ogromnej frajdy przy puszczaniu baniek.

Obiecajcie że jak zrobicie płyn podeślecie nam zdjęcia. Jesteśmy ciekawi jak wam poszło.


PS
Pamiętajcie, że warto angażować dziecko w zrobienie płynu (pod nadzorem kogoś dorosłego) bo wtedy poznaje ciekawe doświadczenia chemiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *